Szkoła Językowa Szczecin, kursy językowe Szczecin

Języki obce bliżej niż myślisz
nauka języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego
przygotowania do egzaminów
dogodne terminy i przystępne ceny
miła i przyjazna atmosfera

DIGITAL DETOX - TECHNOLOGICZNE ODCHUDZANIE


tłumaczenie artykułu Digital Detox z magazynu Current na marzec 2015

Jest ósma trzydzieści w środowy wieczór i Julianne siada właśnie do swojego laptopa. Musi napisać esej o Szekspirze, ale najpierw sprawdza facebook`a.  Kiedy wraca do eseju, jej przyjaciółka Sally wysyła jej film słodkiej małpy na deskorolce.

          Julianne wchodzi na YouTube`a i przesyła link do czterech innych znajomych. Wszyscy zaczynają wymieniać się zdjęciami na WhatsApp`ie. Jest dziewiąta i Julianne próbuje pisać esej, ale jej smartphone informuje o przyjściu e-maila -  świetna okazja w jej ulubionym sklepie z ciuchami. Klika w link i nie może oprzeć się chęci posiedzenia na Internecie.

          Czas na napisanie eseju ucieka. Ale zanim Julianne otworzy stronę o "Romeo i Julii", pisze do niej jej koleżanka Jenny - właśnie pokłóciła się z chłopakiem. Zanim skończyły pisać, nastała północ.

          Julianne poszła do łóżka, ale przed zgaszeniem światła zaczęła przeglądać Twittera. W nocy trzy razy budziły ją przychodzące powiadomienia. Zaspała i obudziła się zestresowana i rozdrażniona. Nic dziwnego: nie napisała eseju! I znowu spóźniła się do college`u.

          Historia Julianne nie jest niczym wyjątkowym. Cały czas jesteśmy tak bardzo bombardowani strumieniami wiadomości, postów i maili, że można by pomyśleć, iż laptopy i smartphony zawładnęły naszym życiem. Jak donosi Daily Telegraph, przeciętny człowiek sprawdza telefon co 6.5 minuty. Co gorsza, jeden na czterech ludzi spędza więcej czasu online, niż śpiąc.

 

          W Internecie jest coś mocno uzależniającego. Wielu ludzi jest zbyt przerażonych wizją wyłączenia swoich telefonów bo boją się przegapić coś ważnego lub ciekawego. Jednak nasz pociąg do technologii ma niechciane konsekwencje takie jak: zaburzenia pamieci, zaburzenia snu, niepokój a nawet depresja.

          Na szczęście niektóre wysoko postawione osoby zwalczają to. Kathryn Parsons, dyrektor szybko rozwijającej się firmy technologicznej Decoded, zszokowała opinię publiczną oświadczając, że usunęła swoje koto mailowe. "Kiedy oświadczasz, że usuwasz maila, ludzie są zszokowani." mówi "Chciałam zrobić eksperyment i sprawdzić, jak to będzie. I jest bardzo fajnie!" Karthryn twierdzi, że usunięcie maila sprawiło, że stała się bardziej produktywna. Teraz może się skupić na ważniejszych rzeczach i nie musi marnować czasu na sprawdzanie maila. Obecnie, jeżeli chcesz się skontaktować z Parson, musisz wysłać jej list lub SMS-a i mieć nadzieję, że odpisze.

          W świecie zdominowanym przez technologię, wielu ludzi za bardzo się boi, aby pójść za przykładem Kathryn Parson. Ale możemy czynić niewielkie kroki, aby nie pozwolić na całkowite uzależnienie od technologii.  Jak mówi Poorna Bell z Huffington Post: "Do nas należy określanie granic. Czy musimy być online przez cały czas?"

 

SŁÓWKA

to sit hunched- siedzieć przygarbionym

to browse- przeglądanie

to be bombarded with- być bombardowanym (zalewanym)

compulsive- przymusowy

jaw drops- być bardzo zaskoczonym

to be bogged down- ugrzęznąć

span- rozciągłość, okres czasu

to go cold turkey (idiom)- zrobić coś natychmiast i całkowicie, a nie stopniowo

to allocate- przeznaczyć

to declutter- uporządkować


08.04.2015

Po sąsiedzku
ul. Junacka 11/2
71-495 Szczecin
tel. 091 426 14 57
kom. 609 504 017

© Copyright 2009-2018 by Po sąsiedzku All rights reserved

Powered by: flowtext | Projekt i realizacja: maciejadamczak.net