Szkoła Językowa Szczecin, kursy językowe Szczecin

Języki obce bliżej niż myślisz
nauka języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego
przygotowania do egzaminów
dogodne terminy i przystępne ceny
miła i przyjazna atmosfera

ELVIS- CZŁOWIEK I MIT


Tłumaczenie tekstu "ELVIS- the man behind the myth" z CURRENT na marzec 2015

Sprzedał więcej nagrań niż Michael Jackson i Madonna, zagrał w ponad 30 filmach i miał 35 000 profesjonalnych dublerów. Ale kim był prawdziwy Elvis Presley?

 

            "Elvis Presley był pierwszą prawdziwą gwiazdą rock-and-roll`a, najważniejszego nurtu kulturowego w historii," pisze magazyn Rolling Stone "połączył ze sobą czarną i białą muzykę i zrobił z tego coś, co uczyniło go idolem pokoleń." "Osiemdziesiąt lat po narodzinach i czterdzieści po śmierci sukces komercyjny Elvisa nadal jest unikalny." dodaje magazyn Time "sprzedał więcej nagrań (ponad miliard na całym świecie) niż jakikolwiek inny artysta w historii. Przy całej jego sławie łatwo zapomnieć, że w latach pięćdziesiątych, na początku jego kariery, Elvis był uważany za bardzo wywrotowego." Dlaczego? W tamtych czasach większość artystów była ubrana reprezentacyjnie, w garnitury i krawaty. Śpiewali ballady miłosne i piosenki ze spektakli wystawianych na Broadway`u. I kiedy inni rock-and-roll`owi artyści dopiero zaczynali śpiewać, pojawił się Elvis- z włosami zaczesanymi w "pompadour", seksownym wyglądem, zawodzącym głosem i charakterystycznymi ruchami -"Reprezentował wszystko, czego amerykańscy rodzice chcieli zabronić, ale nie mogli." pisze Time. Jak podsumował John Lennon "Przed Elvisem nie było nic".

Ale poza życiem gwiazdy rocka Elvis wiódł mało znane, prywatne życie. Reporterzy CURRENT odkrywają je dla fanów.

 

            Urodzony 8 stycznia 1935 roku w East Tupello w Mississippi, Elvis Aaron Presley był synem Gladys i Vernona Presley`ów. Jego matka była szwaczką a ojciec kierowcą ciężarówki. Jego brat bliźniak Jesse umarł chwilę po urodzeniu i Elvis dorastał jako jedynak. Bycie ocalałym bliźniakiem miało wpływ zarówno na jego potrzebę zdobywania osiągnięć i zależność od matki. Kiedy jego ojciec odbywał karę ośmiomiesięcznego pobytu w więzieniu za podrobienie czeku na 4 dolary, Elvis pracował jako robotnik aby wyżywić bliską ubóstwa rodzinę. Presleyowie znajdowali ukojenie w Kościele, gdzie służyli śpiewając, a Elvis odkrył swoją pasję w chórze.

 

Nastolatek z Memphis

Jako dziesięciolatek Elvis śpiewał publicznie i wygrywał nagrody. Rok później zamiast wymarzonego roweru dostał na urodziny gitarę. W 1948 r. Presleyowie przenieśli się do Memphis w Tennessee, gdzie Elvis uczęszczał do L.C. Humes High School a w wolnym czasie krążył po Beale Street pełnej muzyków bluesowych i country.

            W 1953 r. po skończeniu szkoły dostał prace kierowcy ciężarówki, którą miał wykonywać do końca życia, ale wolał śpiewać. Zaczął nagrywać piosenki w studiu w Memphis, gdzie każdy mógł nacisnąć guzik "nagrywanie" za cztery dolary. Pewnego dnia, kiedy Elvis śpiewał do siebie ćwicząc swój mocny bluesowy styl usłyszał go Sam Phillips, właściciel Sun Records. Phillips wiedział, że znalazł kogoś specjalnego.

 

Amerykański idol.

Na początku 1955 roku Elvis z lokalnego śpiewaka stał się znaną gwiazdą. Promotor muzyczny Tom Parker zwany "Pułkownikiem" odkrył młody talent i chciał pokierować całą jego karierą. Podpisali kontrakt z wytwórnia RCA na niespotykana wtedy kwotę 35 tysięcy dolarów. Wówczas Elvis nagrał swój pierwszy wielki hit - Heartbreak Hotel

            Wraz z rozwojem telewizji Elvis zagościł w amerykańskich domach. Strona internetowa History stwierdza: "Jeśli Heartbreak Hotel uczynił z Elvisa króla radia w 1956, telewizja uczyniła z niego "Króla" rock and roll'a". W The Milton Berle Show Elvis odłożył swoją elektryczną gitarę i potrząsał dynamicznie każdą częścią swojego ciała wykonując Hound Dog.

            Jego wykonanie oburzyło telewizyjnych krytyków, ale przysporzyło mu rzeszę rozkrzyczanych fanek. Kiedy Elvis występował w The Ed Sullivan Show, 60 milionów amerykanów (80% ówczesnych widzów) oglądało go w telewizji. Podczas trzeciego występu w programie był filmowany wyłącznie od pasa w górę.

 

Szeregowy Presley

W 1958 roku, będąc u szczytu kariery, Elvis został szeregowym: dostał powołanie do armii USA. Obserwator Elvisa, Gary Shrum mówił: "Elvis spędził dwa lata służąc w Niemczech. Coś, czego nie spodziewamy sie po dzisiejszych gwiazdach." Rok wcześniej Elvis kupił Graceland, dawny kościół w Memphis i zamienił go w 23-pokojowy dwór. Niedługo po jego wyjeździe do Niemiec zmarła jego matka. "To największa tragedia mojego życia" - mówił. Pomimo tego zakochał się w poznanej w Niemczech czternastoletniej Priscilli Beaulieu, z którą ożenił się w 1967 r. Fotografowie prasowi robili im zdjęcia kiedy mogli, co budziło napięcie w ich związku.

 

Gwiazda ekranu

Pomimo poświęcenia muzyce Elvis pragnął być aktorem. Jego pierwszy film to Love Me Tender w 1956 r. Wkrótce ukazały się takie filmy jak: Jailhouse Rock, King Creole i Viva Las Vegas. Jak mówi Rolling Stone: "Presley był  pierwszą gwiazdą rocka, która odniosła komercyjny sukces w filmach" - i rozczarował się. Do lat siedemdziesiątych było tylko kilka jego filmów, które większość fanów mogła uznać za sukces.

 

Długie pożegnanie

Około roku 1960-go nowa generacja gwiazd sceny muzycznej (np. The Beatles albo The Rolling Stones) wkraczała na scenę a kariera Elvisa zaczęła zwalniać. Jak mówi Rolling Stone: "Elvis stał się całkowitym samotnikiem". Czasami wypożyczał całe kina i parki, aby odwiedzać je samemu w nocy.

            Elvis reaktywował karierę w 1968 roku występując we własnym show i dając serię koncertów w Las Vegas w 1969 r. W cztery tygodnie zarobił milion dolarów! W tym samym roku powstał również jego pierwszy hit po siedmiu latach - Suspicious Minds.

            Ale pomimo kontynuowania występów to był jego koniec. Jego prywatne życie było tematem na nagłówki tabloidów. Rozwiódł się z Priscillą w 1973 oraz zmagał się z depresją i długami. Uzależnił się również od leków. Pod koniec życia Elvis stał się żałosny. Był otyły, mamrotał do siebie i przewracał się na scenie. Pomimo złego stanu zdrowia zaplanował szalone tournee. 16 sierpnia 1977 roku - dzień przed następnym koncertem - Elvis został znaleziony martwy w łazience w Graceland. Miał 42 lata.

 

Jego dziedzictwo

"Wielkie osobistości kulturowe są unikalne," mówi Time "mogą odmienić nasz świat tak jak politycy albo wynalazcy i Elvis to zrobił". Dziś Elvis jest jak przedsiębiorstwo: na świecie jest ponad 35 tysięcy profesjonalnych dublerów Elvisa, a Graceland jest drugim najchętniej odwiedzanym domem w Ameryce (zaraz po Białym Domu). I, jak mówi Time: "Profesorowie uniwersyteccy poświęcają całe kariery na badanie wpływu Elvisa na amerykańską kulturowość, seksualność i, co najważniejsze, nasze nieprzerwane pasjonowanie się jego muzyką. 

 

SŁÓWKA:

impersonator- dubler

subversive- wywrotowy

crooner- piosenkarz (śpiewający ballady)

sultry- zmysłowy

swivelling- obracać się

to forge- fałszować

fair- odpust/ festyn

to press- nagrywać

to wail- zawodzić (głosem)

to concide- pokrywać się, zdażyć w tym samym czasie

blistering- bardzo mocny

gyrating- wirować

horde- horda, duża ilość

private- szeregowy

to draft- powołanie do wojska, rekrutacja

recluse- samotnik

fodder- materiał na coś

to mumble- mamrotać

unflagging- niesłabnący


26.04.2015

Po sąsiedzku
ul. Junacka 11/2
71-495 Szczecin
tel. 091 426 14 57
kom. 609 504 017

© Copyright 2009-2018 by Po sąsiedzku All rights reserved

Powered by: flowtext | Projekt i realizacja: maciejadamczak.net