Szkoła Językowa Szczecin, kursy językowe Szczecin

Języki obce bliżej niż myślisz
nauka języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego
przygotowania do egzaminów
dogodne terminy i przystępne ceny
miła i przyjazna atmosfera

ŚMIERĆ ANNE FRANK


Tłumaczenie artykółu "Anne Franka dies" z magazynu CURRENT na marzec 2015

"Zachowałam swoje ideały, ponieważ pomimo wszystko wierzę, że w głębi serca ludzie naprawdę są dobrzy." Siedemdziesiąt lat po śmierci Anne Frank te słowa z jej dziennika nabierają mocy i inspirują miliony czytelników na całym świecie.

            Anne urodziła się we Frankfurcie w Niemczech 12 czerwca 1929  jako druga córka Edith i Otta Frank, bankierki i biznesmena. Kiedy miała cztery lata, Frankowie przenieśli się do Amsterdamu, w celu ucieczki przed antysemicką polityką nazistowskiego rządu. "W latach trzydziestych Anne miała względnie szczęśliwe i normalne dzieciństwo." mówi strona Biography. W maju 1940 Naziści zaatakowali Holandię i rozpoczęli silne prześladowania Żydów. Anne i jej siostra Margot musiały chodzić do specjalnej szkoły żydowskiej. Musiały przestrzegać godziny policyjnej, nie mogły korzystać z transportu publicznego i musiały nosić żółte, sześcioramienne gwiazdy z napisem "Żyd".

            Na jej trzynaste urodziny ojciec dał Anne dziennik, który zaczęła zapełniać swoimi przeżyciami i listami do wymyślonych przyjaciół. Ale 6 lipca 1942 roku, nie mogąc uciec z Amsterdamu, Otto ukrył się z rodziną w sekretnym pokoju na strychu, z wejściem zasłoniętym biblioteczką w biurze. Przez następne dwa lata, Anne pisała o życiu w ciasnym, ukrytym pokoju z jednym oknem, i "oprócz przedstawiania czytelnikowi życia w ekstremalnych warunkach, Anne zmaga się również z uniwersalnymi problemami dorastania." mówi strona History. W  sierpniu 1944 Nazistowska policja otrzymała anonimowy donos, a rodzina została odkryta i aresztowana. Anne i Margot zostały wysłane do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Pracowały tam jako przymusowe robotniczki, a w 1945 obie zapadły na tyfus i zmarły. Anne miała piętnaście lat.

            Przyjaciel, który pomagał ukryć się rodzinie, ukrył również dziennik Anne i po zakończeniu wojny dał go jej ojcu, który opublikował go w 1947 roku. Dziennik Młodej dziewczynki został sprzedany w 30 milionach egzemplarzy w 67 językach. "Bez tego dziennika, świat był by dziś innym miejscem." podsumowuje historyk Michael Eisenberg.

 

SŁÓWKA:

raft- duża ilość

cufew- godzina policyjna

infamously- niesławny

cramped- ciasny, niewygodny

tip-off- donos

typhus- tyfus


27.04.2015

Po sąsiedzku
ul. Junacka 11/2
71-495 Szczecin
tel. 091 426 14 57
kom. 609 504 017

© Copyright 2009-2018 by Po sąsiedzku All rights reserved

Powered by: flowtext | Projekt i realizacja: maciejadamczak.net