Szkoła Językowa Szczecin, kursy językowe Szczecin

Języki obce bliżej niż myślisz
nauka języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego
przygotowania do egzaminów
dogodne terminy i przystępne ceny
miła i przyjazna atmosfera

SHOREDITCH- RAJ CZY PRZESADA


Tłumaczenie artykułu "SHOREDITCH- Hipster heaven or a hype?" z magazynu CURRENT na Maj 2015

            Shoreditch jest znane ze swojej historii: "początki tego rejonu sięgają starożytności: Kingsland Road, która tędy biegnie, była Rzymską drogą , a kościół w Shoreditch stoi w miejscu, spotkań rzymian z różnych zakątków Anglii., mówi strona Cool Places.

W XVI wieku Shoreditch stałą się centrum handlu i przemysłu. Ale do końca XIX wieku przedsiębiorstwa zmniejszały się i przenosiły gdzie indziej. Ten rejon stał się niebezpiecznym slumsem znanym z prostytucji i drobnych przestępstw. Charldes Dickens chodził ulicami Shoreditch w poszukiwaniu inspiracji. Pan Micawber z "Davida Coperfilda" żył tutaj, a dom Olivera Twista stał w północnym Shoreditch.

W XX wieku Shoreditch wraz z East Endem zostało ciężko zbombardowane przez nazistów podczas drugiej wojny światowej. Stało się ruiną, terenem klasy pracującej i imigrantów.

Co zmieniło Shoreditch? Jak twierdzi dziennikarz Alex Proud, w latach dziewięćdziesiątych artyści i projektanci przenieśli się do starych budynków przemysłowych z powodu niskich cen. Media podchwyciły temat i mieszkanie tam stało się modne. Wkrótce ceny mieszkań podskoczyły, zmuszając starych rezydentów do przeprowadzki, a banki zaczęły skupować posesje.

 

            Jak rozpoznać hipstera ze Shoreditch? Bardzo łatwo! Wskazówki: ma bardzo obcisłe jeans`y, nosi za duże okulary (dla ozdoby, nie korekcyjne), ma dużo tatuaży, nosi T-shiry z mocnymi hasłami i- jeżeli jest mężczyzną- ma długą, gęstą brodę.

Oczywiście styl Shoreditch rozciąga się również na domy i wnętrza. Prawdziwy hipster mebluje swe mieszkanie starymi (albo postarzanymi) sofami i krzesłami, fototapetami na ścianach i antycznymi lampami. Wszystko komponuje się w stylu retro.

 

            Zmienić opuszczony budynek i zmienić go w tradycyjny sklepik na rogu- jedyny, w którym ponad 4000 sztuk artykułów spożywczych zostało uszytych, wydzierganych i powycinanych z filcu. To projekt artystki Lucy Sparrow, jednomiesięczna wystawa i wyprzedaż- oraz typowy Shoreditchski 'pop-up'.

Ten rejon stał się punktem docelowym tropicieli niezwykłości. Są tu sklepy jak Lik + Neon sprzedające projekty wschodzących artystów, takie jak własnoręcznie malowane T-shirty, unikalną biżuterię, oświetlenie i rzadkie przedmioty kolekcjonerskie. Jest tu też Boxpark Mall: zbudowane ze starych kontenerów miejsce, gdzie artyści i projektanci mogą pokazywać swój talent.

 

            Nie brakuje tutaj kawiarni, restauracji i klubów. Brick Lane na przykład oferuje wszystko, od Bangladeskich curry do bajgli.Albo coś zupełnie innego. Co sądzicie o Cereal Killer Cafe, na wskroś brytyjskiej? 120 rodzajów płatków śniadaniowych, 20 posypek i 12 wariantów mleka. Otwarte od śniadania do obiadu.

 

         Zmiany s Shoreditch zmieniły również część londyńczyków. "Shoreditch jest marką, częścią mainstreamowej kultury, jak Starbucks, " mówi dziennikaż Alex Proud z The Telegraph.

"Prawdziwym problemem są sami hipsterzy, którzy w ich  dążeniu do wyróżniania się z tłumu, sami tworzą tłum. Pójdź do dowolnego hipsterskiego lokalu- ludzie wszyscy ubrani tak samo, jedzą to samo i rozmawiają o tym samym. To jest po prostu modne."

Czy to oznacza, że cały mainstream odwrócił się od Shoreditch? Nie do końca, jak mówi Time Out "Jeżeli pójdziesz na Brick Lane Market, zobaczysz ciągle przychodzące hordy ludzi.

 

            "Odkąd nielubiane rondo Old Street zmieniło nazwę na Silicon Roundabout, centrum dot-com boom`u, bez przerwy się rozwija." mówi Cool Places. Firmy informatyczne, które postawiły przy nim swoje biura, to między innymi Last.fm, Dopplr, Songkick, SocialGO i 7digital.

Obserwowanie informatyków w garniturach, spacerujących obok hipsterskich fashionistek czyni Shoreditch dobrym miejscem do obserwacji.

Shoreditch można podsumować jednym zdaniem: "Jeżeli chcesz zobaczyć Londyn od najbardziej pewnej siebie i drogiej strony, to jest odpowiednie miejsce, bez dwóch zdań." mówi Cool Places.

 

SŁÓWKA:

hipster- osoba pozążająca za najnowszymi trendami i modą, mocno to eksponująca

collage- kolaż, mix różnych technik

cliche- stereotyp

pop-up- otwarte nagle i na krótko

hood- sąsiedztwo

notorious- mający złą reputację

grime- brud

indie- niezlaeżny, nie podlegający nikomu

byword- słowo albo fraza kojażona i powiązana z kimś lub czymś

to scoop up- skupić, zagarnąć

venture- ryzykowny

affluence- dostatek

gritty- surowy, pusty, ogołocony

derelict- opuszczony, biedny

sleuth out- odkryć, wytropić

one-off- jedyny, jednorazowy

to stroll- spacerować

fashionista- osoba bardzo przejmująca się stylem

overhaul- odmienić, odnowić

gentrification- podniesienie statusu

horde- horda, duża ilość ludzi


10.05.2015

Po sąsiedzku
ul. Junacka 11/2
71-495 Szczecin
tel. 091 426 14 57
kom. 609 504 017

© Copyright 2009-2018 by Po sąsiedzku All rights reserved

Powered by: flowtext | Projekt i realizacja: maciejadamczak.net