Szkoła Językowa Szczecin, kursy językowe Szczecin

Języki obce bliżej niż myślisz
nauka języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego
przygotowania do egzaminów
dogodne terminy i przystępne ceny
miła i przyjazna atmosfera

BOMBA ATOMOWA


Tłumaczenie artykułu "The atomic bomb" z magazynu CURRENT na Kiecień/Maj 2015

"Stałem się Śmiercią, niszczycielem światów." J. Robert Oppenheimer, amerykański naukowiec stojący za stworzeniem bomby atomowej, zacytował te słowa ze starożytnego, Indiańskiego poematu Mahabharata do opisania swojej najbardziej zabójczej broni z II Wojny Światowej.

Kiedy wybuchła wojna, bomba atomowa była co najwyżej mglistym marzeniem. Ale w lipcu tego roku Albert Einstein wysłał do prezydenta USA, F. D. Roosvelta list, w którym ostrzegał go przed możliwością wykorzystania przez nazistów uranu do produkcji broni. Na skutek tego listu rozpoczęty został tajny projekt "Manhattan", którego celem było stworzenie boby atomowej przed Niemcami.

Takie były początki najbardziej skomplikowanego procesu badawczego w historii nauki. Do stworzenia bomby używano atomów rożnych pierwiastków- między innymi radioaktywnego uranu. Uran to rzadki metal znajdowany na Ziemi, ale bardzo trudny do wydobycia. Żeby było trudniej, tylko jeden izotop uranu- uran-235 nadawał się do stworzenia bomby.

Aby go otrzymać, zbudowano specjalne laboratorium w Oak Ridge w stanie Tennessee. Jak pisze strona Duckstres: "Jak na ironię, większość naukowców pracujących nad bombą uciekło z Niemiec."

16 lipca 1945 pierwsza bomba atomowa została zdetonowana na meksykańskiej pustyni. Temperatura  w epicentrum wybuchu była trzy razy większa niż temperatura powierzchni słońca, przez co piasek w tym miejscu stopił się, tworząc radioaktywne szkło. Kiedy prezydent USA, Harry Truman, dowiedział się o sukcesie, powiedział: "Stworzyliśmy najpotworniejszą bombę w historii świata." Trzy tygodnie później pierwsza użyta militarnie bomba atomowa została zrzucona na japońskie miasto Hiroshima. Wybuchła 580 metrów nad ziemią. "Około 60- 80 tysięcy ludzi zostało zabitych w tym samym momencie." mówi BBC. "Temperatura była tak wysoka, że część ludzi po prostu wyparowała. Większość jednak zginęła po długich męczarniach na skutek choroby popromiennej." Ostateczna liczba zabitych: 135 000 ludzi.

9 sierpnia druga bomba została zrzucona na Nagasaki. Zginęło 50 000 osób. Kilka dni później Japonia poddała się Aliantom. Druga wojna światowa, po pochłonięciu 50 000 000 ofiar, dobiegła konca.

 

SŁÓWKA:

lethal- bardzo niebezpieczna, śmiertelna

to split- rozszczepić

to extract- wydobyć, uzyskać

ironicaly- jak na ironię, ironicznie

to defect- uciec z kraju

parachute- spadochron

to vanish- zniknąć

to surrender- poddać się

unendurable- niepożądany, nie możliwy do tolerowania


14.05.2015

Po sąsiedzku
ul. Junacka 11/2
71-495 Szczecin
tel. 091 426 14 57
kom. 609 504 017

© Copyright 2009-2018 by Po sąsiedzku All rights reserved

Powered by: flowtext | Projekt i realizacja: maciejadamczak.net