Szkoła Językowa Szczecin, kursy językowe Szczecin

Języki obce bliżej niż myślisz
nauka języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego
przygotowania do egzaminów
dogodne terminy i przystępne ceny
miła i przyjazna atmosfera

Jak skutecznie uczyć się języków obcych


 

 

W jaki sposób nauczyć się języka szybko oraz jak najlepiej posługiwać się nim.  Panuje powszechne przekonanie, że nauka języków jest po pierwsze bardzo długotrwałym procesem, bardzo kosztownym i rzadko zdołamy się go nauczyć. Czy to jest prawda, skoro istnieją poligloci którzy byli w stanie nauczyć się nawet wielu języków.

 

 

Otóż oczywiście, że aby nauczyć się języka należy zainwestować trochę czasu, ale przede wszystkim chcieć – być po prostu zmotywowanym do tego typu działania. Niektórzy motywują się w taki sposób, że kupują sobie piękne podręczniki, gadżety, które zachęcają ich do nauki, wykupują drogie kursy, w których nie zawsze uczestniczą, ale i tak nie zawsze starcza im energii na naukę. Zniechęcają się  czasami zbyt  szybko.

Aby nauczyć się języka obcego przede wszystkim trzeba być zmotywowanym, i to naprawdę trzeba zobaczyć cel na końcu naszej ścieżki edukacyjnej. Następnie należy wykorzystać wszelkie możliwe narzędzia do nauki.

Dobrym sposobem uczenia się słówek jest zapisywanie ich na fiszkach , ale swoich własnych słówek, następnie dzielimy te słówka w zależności od tego w jakim stopniu je opanowaliśmy na: zapamiętane bardzo dobrze (powtarzamy je co jakiś czas ale rzadko), zapamiętane, lecz wciąż do powtórzenia (powtarzamy częściej) oraz nowe słówka, których uczymy się systematycznie aż do skutku. Co to oznacza, że uczymy się  - to oznacza, że powtarzamy je, układamy zdania z tym słówkiem, nagrywamy je na magnetofon, a następnie  odtwarzamy:  - "Jak mówi się po ………. (w jakimś języku) wyraz np. drzewo?". Po chwili , w momencie, gdy powinniśmy już podać wymagany wyraz słuchamy nagranego poprawnie wyrazu i wiemy już jak to jest z naszą wiedzą.

Aby poprawić znajomość naszej wiedzy językowej należy jak najwięcej czytać w tym języku tekstów, najlepiej takich, które nas interesują oraz starać się rozmawiać w tym języku jak najczęściej. Nie może być wykładnikiem naszej chęci rozmowy strach przed błędem. Kto nie błądzi niczego nie znajdzie. Jeżeli wyruszyliśmy już w drogę aby poznawać nowe dla nas rzeczy, do których należy nauka języka obcego to mamy prawo do pomyłek. Nawet native speakerzy się mylą, toteż nie możemy się martwić naszymi błędami. Oczywiście z czasem zaczniemy dostrzegać nasze błędy i zaczniemy je eliminować.

Jest to najlepszy sposób na naukę mówienia, która jest umiejętnością najtrudniejsza do opanowania i zdobywamy ją tak naprawdę na końcu. Najpierw rozumiemy gdy widzimy napisany tekst, później rozumiemy ze słuchu, następnie uczymy się pisać coś sami w języku obcym, a dopiero na końcu umiemy rozmawiać coraz bardziej płynnie w języku obcym.  Musimy więc przebyć daleką drogę aż do momentu gdy uzyskamy płynność o jakiej myślimy. Ale czy tylko płynne posługiwanie się językiem obcym jest wartościowe? Przecież czasami potrzebujemy tylko języka do powierzchownej komunikacji. Tutaj droga jest krótsza, lecz nie możemy zapomnieć o tym, że z językiem należy być cały czas w kontakcie. Nie możemy zaprzestać używania go, gdyż umiejętność powoli blednie i zanika. Można ją sobie oczywiście odtworzyć, lecz lepiej jej nie utracić.

Jeszcze inną metodą nauki języka obcego jest przebywanie w otoczeniu ludzi mówiących tym językiem czyli wyjechanie do innego kraju, aby obcować z nowym językiem obcym. Nie oszukujmy się jednak nie zastąpi to nauki, tylko ją usprawni, a szczególnie rozumienie języka ze słuchu, co nie jest takie proste.

Mam nadziej, że przydadzą się Wam moje informacje. Jeżeli jesteście ciekawi moich artykułów, to następny już wkrótce. 

 

 

Iwona Kirdzik


05.12.2017

Po sąsiedzku
ul. Junacka 11/2
71-495 Szczecin
tel. 091 426 14 57
kom. 609 504 017

© Copyright 2009-2018 by Po sąsiedzku All rights reserved

Powered by: flowtext | Projekt i realizacja: maciejadamczak.net